Pardubický Porter

Originální 19° tmavé pivo
připravované podle
originální receptury
z roku 1891

Pardubický porter

Aktuálně

 • Valentýn
 • Porter Challenge
 • Porter horký speciál

Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Pardubický Porter roku 2017 nabízí oproti ostatním pivům na tuzemském trhu všeho víc: víc chuťových odstínů, víc stupňů, víc alkoholu, víc možností konzumace, víc různých prostředí, v němž je možné ho konzumovat, a z toho plynoucích více různorodých zážitků. Není to pivo pro slabé a bázlivé: přijmout spoustu možností, které nabízí, vyžaduje nemít strach a nebát se. Proto je to pivo pro ty, kdo mají odvahu chtít víc.

Historie

Alois Šimonek

Všechno začalo v roce 1890. Svět byl tehdy v pohybu, přál experimentům, inovacím, novým výrobním postupům. Jedním z „neklidných duchů“ té doby byl i sládek Alois Šimonek.
Vydal se do světa na zkušenou a navštívil Spojené Království, Irsko a sever Ruska.

V Irsku poprvé ochutnal stout Guiness, tmavé silné pivo s hustou pěnou, vonící po praženém sladu. V Londýně pak objevil pivo podobné, velmi oblíbené coby „životabudič“ mezi tamními nosiči v docích a podle nich nazývané Porter. S ním se pak potkal také v ruském Petrohradě, kde jeho baltic variantu s nadšením popíjeli tamní námořníci.

Chuť baltského porteru ho nadchla a rozhodl se uvařit podobný zázračný nápoj i v našich končinách. Nastoupil mezitím jako hlavní sládek v Pardubicích, vymyslel vlastní recepturu a po dlouhém přesvědčování získal na svou stranu i majitele pivovaru.

Kdo ví, zda hrála větší roli páně Šimonkova odvaha, víra, přesvědčení či jen prostá shoda šťastných okolností. Faktem je, že jeho pokus stvořit v tuzemských poměrech sourozence irského stoutu a baltského porteru vyšel na první pokus a na výbornou.

A tak se roku 1890 narodil Pardubický Porter.

Současnost

Pardubický porter - sklenice

Alchymie úspěchu

Tajemství úspěchu Porteru je skryto právě v jeho receptuře, kterou dnes znají jen dva lidé – sládek a podsládek. Recepturu tvoří čtyři druhy sladů, používá se metoda spodního kvašení. Ležení a zrání probíhá minimálně třikrát déle, než je tom u klasických ležáků.
Tak vznikne pravý Porter – pivo charakteristické tmavou, téměř černou barvou, hustou krémovou pěnou a lahodnou, sladově nasládlou chutí. Korunu dodávají celému pivnímu akordu čokoládové a karamelové tóny s jemným třešňovým dotykem.

Značka, symbol, šperk

Porter je v porovnání s ostatní produkcí Pardubického pivovaru, a.s. značkou velmi specifickou. Je spojen s tradicí a konzervativními hodnotami, zároveň je dynamický a úspěšný, zvláště na mezinárodní scéně. Nikdy se nestane masovým produktem, vždy bude specialitou, šperkem, „libůstkou“ pro specifickou skupinu zákazníků. Tak tomu bylo už v době jeho vzniku. Jeho tvůrce Alois Šimonek musel v roce 1890 prokázat značnou odvahu, když se rozhodl na základě vlastní intuice vyrobit silné tmavé pivo na bázi spodního kvašení i v našich končinách. Dal díky své odvaze Porteru sílu, kvalitu a chuť, a ty mu pak získaly světovou proslulost, úspěch a stabilní pozicí na trhu. Proto v sobě dnešní značka Pardubický Porter spojuje 7 základních aspektů: odvahu, kvalitu, mimořádnost, tradici, úspěch, variabilitu a kosmopolitnost.

Znamení odvahy

Pardubický Porter roku 2015 nabízí oproti ostatním pivům na tuzemském trhu VŠEHO VÍC více chuťových odstínů, více stupňů, více alkoholu, více možností konzumace, více různých prostředí, v němž ho lze konzumovat, a z toho plynoucích více zážitků. Není to pivo pro slabé a bázlivé: přijmout spoustu možností, které nabízí, vyžaduje nemít strach a nebát se. Proto je to pivo pro ty, kdo mají odvahu chtít víc.

Produkty Porter

Kam na Porter

Restaurace U Kalvodů Trnová 6 Pardubice
Restaurace Divadelní Klub U Divadla 50 Pardubice
U Kina Kostnická 50 Pardubice - Svítkov
Čokoládovna Bajer Zelenobranská 2 Pardubice
Penzion Staré Časy Havlíčkova Ul.1080 Pardubice
Bohémská Restaurace Pernštýnské Nám. Pardubice
Restaurace U Jezera K Vinici 1265 Pardubice
Hospoda U Zamastilů Hradištská 299 Pardubice
Restaurace Na Labišti Lidická 543 Pardubice
V Zatáčce Pardubická 41 Opatovice Nad Labem
Restaurace Ochoz Ochoz 6 Ochoz
Restaurace Pod Pernštejnem Nedvědice 72 Nedvědice
Restaurace Zababa Na Lužci 705 Lázně Bohdaneč
Hospůdka U koule Křičeň 101 Křičeň
Penzion U čtyřlístku Hořelec 1 Hořelec - Seč
Kavárnička U Tygra Klácelova 80 Česká Třebová
Restaurace Pivovarka Palackého Třída 250 Pardubice
Restaurant Fregata Valčíkova 326 Pardubice
Restaurace U Vatikána Štrossova 1338 Pardubice
Na Staré Rybárně Bulharská 1 Pardubice
Vinárna U Pavouka Svaté Anežky České 33 Pardubice
Bar Bushmann Perštýnské nám 62 Pardubice
Marea Restaurant a bar Konvitská 7 Praha 1-Staré město
Pivnice u Járy Jeronýmova 2 Praha 3-Žižkov
Zlíchovská pivnice Na jedno Na Zlíchově 256/17 Praha 5 - Zlíchov
Beer Prague Museum I Dlouhá 46 Praha 1
Beer Prague Museum II Americká 341/43 Praha 2 - Vinohrady
Galerie Piva Krymská 138/36 Praha 10-Vršovice
Beer Geek Slavíkova 1047/10 Praha 3-Vinohrady
Czech Beer Shop Lázeňská 15 Praha 1-Malá Strana
Base Camp U studánky 253/27 Praha 7-Bubeneč
Pivní galerie U průhonu 1156/9 Praha 7-Holešovice
Pivovarský klub Křižíkova 17,Karlín Praha 8-Karlín
Pivní Mozaika nám. Dr. Holého 1052/12 Praha 8-Libeň
Pivní rozmanitost Koněvova 133 Praha 3 - Žižkov
Restaurant Café Lounge Plaská 615/8 Praha 5 - Malá Strana
Malešický Mikropivovar Malešická 126/50 Praha 10 - Malešice
Al Cafetero kavárna Blanická 24 Praha 2-Vinohrady
Zámeček Pohansko Pohansko 1 Břeclav
Sport bar V Práci Demlova 16 Jihlava
Hangover bar Purkyňova 91 Brno
Sportovní klub Dr. Veselého 268 Bystřice nad Pernštejnem
Pivnice Orion Řezáčova 805 Brno
Pod Lékárnou Slovákova 350 Brno
Pivotéka Luxom Bulharská 49 Brno
Restaurace PodPernštejnem Nedvědice 72 Nedvědice
Snack bar Trio Herčíkova 2493 Brno
Restaurace Korok Těšany 191 Těšany
Pardubický porter

Tisíc tváří Portera

Porter je natolik výjimečný, že nabízí nepřeberné množství možností servírování:

Pardubický porter
 • Lze jej konzumovat při pokojové teplotě (jako v jeho původní vlasti), nebo ve vychlazené formě, která je tradiční zvyklostí v našich končinách.
 • V horkých letních měsících je možné servírovat jej na ledu s brčkem a pozorovat, jak se rázem změní jeho chuťové spektrum a převládnou sametově nahořklé osvěžující tóny.
 • Ideální je též jako welcome drink (vychlazený a v kombinaci s perníčkem), coby aperitiv nebo též na závěr menu - buď k dezertu, nebo jako digestiv.
 • Hodí se ale i klasicky k červeným masům nebo řízečkům. S Porterem se i báječně vaří, pro zvýraznění chuti jej kuchaři přidávají do gulášů nebo do masových směsí. Díky jeho konzistenci a výjimečnému složení jej cukrářky vyhledávají při tvorbě do dortů a perníků.
 • Navíc lze z Porteru míchat i long-drinky a short-drinky – velký úspěch u něžného pohlaví má toto pivo např. v kombinaci s malinami či šťávou z lesního ovoce. Pro odvážnější je doporučena kombinace Porteru s karibskými a latinskoamerickými typy rumů.
 • Pánové navíc jistě ocení Porterovici – 42ti stupňový destilát, v němž je chuť všech kouzelných ingrediencí, z nichž je Porter stvořen, mnohem intenzivnější a výraznější.

Horký Porter

Že se k sobě pivo a zima nehodí? Opak je pravdou, ovšem pouze v případě, že jde o Pardubický Porter!

Tato temná, hutná a silná 19tka s krémovou pěnou je totiž opojná jak v létě na ledu, tak v zimě v podobě horkého magického drinku. Teprve v dnešní době objevujeme jeho plný potenciál, variabilitu a kosmopolitnost, pro které bylo toto originální silné tmavé pivo zrozeno. Po smíchání správných ingrediencí a jejich zahřátí vzniká nápoj zcela unikátní a nezaměnitelný.

Vyvážená chuť, v níž se prolínají jemně hořké tóny s karamelovými, je korunována hruškovým a zázvorovým dotykem, takže každý doušek Porteru horkého speciálu v zimním období harmonicky prostupuje celým tělem.

Horký Porter Speciál

Porter Klub

Milovníci a fanoušci Porteru se budou moci scházet a sdružovat nejen ve svých oblíbených podnicích, ale přímo ve speciálních klubech.

Tam budou nejen navazovat nová přátelství, ale též si vyměňovat zkušenosti, k Porteru se vážící předměty a speciální dárky. Porter sdruží vyznavače podobného životního stylu, stane se kultem.

První Porter klub v České republice vznikl na mimořádném místě s mimořádnou historií - v hotelu Slavia ve Svitavách, kam chodíval Oskar Schindler, hrdina oscarového filmu Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga.

Slavnostně jej otevřel prezident Miloš Zeman na podzim roku 2015.

Lidé Portera a jejich příběhy

 • Exporter
 • Reporter
 • Prêt–à–porter
 • Transporter

Porter Challenge

Výzva pro ty co se nebojí chtít víc !

Pokud se opravdu nebojíte chtít víc a toužíte po netradičním víkendu v Římě, Moskvě, Bratislavě a Praze, stačí jediné: zajít do restaurace nebo baru a objednat si Porter. Spolu se sklenicí Portera dostanete i speciální podtácek, na němž najdete příběh jednoho ze čtyř velvyslanců Portera spolu s QR kódem. Ten Vám otevře cestu do aplikace, kde odpovíte na jednoduchou soutěžní otázku a můžete se těšit na výhru!

Vyhrajte víkend ve městě Portera

Praha, Řím, Bratislava, Moskva

Porter Arena

Centrum zábavy v Pardubicích

Pardubická Porter Arena je festivalový park a multižánrové kulturní zařízení pro návštěvníky všech generací. Významným partnerem provozovatele je Pardubický pivovar, a tak nabídka zdejších barů je nasnadě. Samozřejmě nechybí ani originální tmavá devatenáctka Pardubický Porter.Zajít sem je možné i ve dnech, kdy se neuskuteční žádná akce na pódiu.

www.porterarena.cz

Pardubický Pivovar a.s.

Pardubický Pivovar
Palackého třída 250
530 33 Pardubice

IČ: 47468556
DIČ: CZ47468556
Číslo účtu: 9734301524/0600

Distribuce na Slovensku:
Porter Slovakia s.r.o.
obchod@porterslovakia.sk

logo Pardubický Porter